Wodoszczelność zegarków.

 

Klasy wodoszczelności oraz czynności, które można wykonywać nie narażając zegarka na uszkodzenie w wyniku zalania:

  • waterproof – zegarek jest odporny jedynie na drobne zachlapania,
  • 3 ATM = 3 Bar = 30M – zegarek jest odporny na zachlapania,
  • 5 ATM = 5 Bar = 50M – zegarek jest odporny na zachlapania podczas kąpieli w wannie, w odniesieniu do zegarków marek renomowanych i ekskluzywnych pozwala na pływanie bez skoków do wody i nurkowania, 
  • 10 ATM = 10 Bar = 100M – zegarek jest odporny na kąpiel, pływanie oraz nurkowanie bez akwalungu,
  • 20 ATM = 20 Bar = 200M i więcej – zegarek jest odporny na powyższe czynności oraz nurkowanie z akwalungiem

 

kliknij zeby powiekszyc.
kliknij zeby powiekszyc.

      Pragnę nadmienić, że warto podczas zakupu zegarka zapytać o dany model sprzedawcę, gdyż zdarza się, że klasy wodoszczelności są czasem zawyżane.

      W zasadzie najczęściej w dobrych markach nie powinno być problemu, niestety zdarzają się wyjątki.

      Jeśli potrzebujesz zegarka do swobodnego pływania zalecam zegarek z klasą wodoszczelności 100m. To właśnie z 50-tkami jest największy problem.

 

Zegarki i ich wodoszczelność

 

Jak rozumieć wodoszczelnośc zegarków?

     Używanie zegarka w warunkach dużej wilgotności wymaga poznania i przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. O klasie wodoszczelności naszego zegarka decyduje stopniowanie w postaci specjalnego oznaczenia na deklu lub tarczy zegarka. To klasa wodoszczelności decyduje o tym, czy nosząc zegarek możemy umyć w nim ręce czy też się wykąpać albo pływać. Producenci przedstawiają swoje oznaczenia w atmosferach, barach lub metrach.

 

     Niektórzy mylą klasy wododszczelności z ilością metrów do których można zejść pod wodę. Jeżeli na zegarku widzimy oznaczenie 30 m. nie oznacza to, że w zegarku można zejść 30 metrów pod powierzchnię wody. Oznaczenie 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar oznaczenia poparte badaniami w warunkach laboratoryjnych w których działa ciśnienie statyczne.

 

Co oznacza termin - ciśnienie statyczne i dynamiczne?

Wyobraź sobie zegarek zanurzony w basenie. Jeżeli znajduje się on w całkowitym bezruchu, działa na niego ciśnienie statyczne. Podczas gdy wykonamy teraz ruch ręką na której mamy zegarek, wywołujemy dodatkowe ciśnienie dynamiczne. Czujemy opór wody tak samo jak czują to uszczelki naszego zegarka. A zatem pod samą powierzchnią wody, jednym ruchem ręki jesteśmy w stanie wywołać na zegarek takie samo ciśnienie, jak byłby on zanurzony w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów. Ponieważ znajdując się pod wodą, wykonujemy ciągłe ruchy rękami wywołując znacznie większe ciśnienie na zegarek (dynamiczne) niż w przypadku gdyby był on w całkowitym bezruchu, nie możemy przyjmować, że klasa wodoszczelnośći 30 m pozwala nam zejść 30 metrów pod wodę.

 

Przyciski zegarka pod wodą.

Znajdując się pod wodą, czy nawet kąpiąc w wannie lub korzystając z hydromasażu, nie wolno używać żadnych przycisków, ani manipulować koronką zegarka. Zegarki z zakręcaną koronką, powinny mieć ją dokładnie zakręconą. Należy też upewnić się, czy szkło zegarka nie jest w żaden sposób naruszone, pęknięte lub w inny sposób uszkodzone. Pod wodą nie używamy chronografu (stopera), nie ustawiamy godziny, daty itd.

 

Szok termiczny.

Należy unikać gwałtownej zmiany temperatur działających na uszczelki zegarka. Nie wolno zanurzać zegarka w zimnej wodzie, gdy przed chwilą został on nagrzany podczas opalania się na słońcu. Gwałtowna zmiana temperatur ma zgubny wpływ na uszczelki zegarków nawet z klasą wodoszczelności 100 m. W skutek szoku termicznego zegarek możne na chwilę stracić wodoszczelność co spowoduje możliwość dostania się do jego wnętrza niewielkiej ilości wody. Na skutek szoku termicznego, pod szkiełkiem zegarka może zebrać się niewielka ilość wody, co sprawia wrażenie "zaparowania zegarka". Jest to naturalne zjawisko efektu kondensacji wilgoci. Zegarek z zaparowanym szkiełkiem należy jak najszybciej dostarczyć do serwisu zegarków.

 

Dlaczego to takie ważne?

Brak odpowiedniej obsługi serwisowej po dostaniu się do środka zegarka wilgoci, spowodować może korozję najistotniejszych i bardzo precyzyjnych elementów mechanizmu, co w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia zegarka. Nierzadko po zignorowaniu skutków zalania zegarka, nie da się już naprawić i przywrócić do życia jego mechazmu. Koszty wymiany mechanizmu są znacznie wyższe niż jego konserwacja i może wahać się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych (zależy od marki i modelu zegarka). Dlatego tak ważna jest konserwacja zegarków, zwłaszcza mechanicznych i automatycznych.
Zbyt późna reakcja na zalanie zegarka może nawet spowodować, brak możliwości przywrócenia go do życia.

 

Markowe zegarki są znacznie lepiej zabezpieczone przed zalaniem. Posiadają wysokiej jakości uszczelki ciśnieniowe, które przy wyższych klasach wodoszczelności jak np. 200-300 m. lepiej znoszą szok termiczny przez co zmniejszają prawdopodobieństwo przedostania się do środka wody, lub skondensowania wilgoci.

 

 

 

 

DANE KONTAKTOWE:

(proszę nie dzwonić z numerów zastrzeżonych)

 

Goleniów :

Zakład Zegarmistrzowski

Krzysztofa Stokłosa

ul. Konst.3 Maja 6

72-100 Goleniów
tel. 723464690

krzysztofkas@wp.pl
 

Nowogard :

Zakład Zegarmistrzowski

ul. 5 marca 5A

72-200 Nowogard
tel. 603217180

sylwia71.ss@wp.pl

 

 

 

____________________